Ürün sepete eklenmiştir.
Hakkımızda
Hikayemiz Yerden İyi Bal Üretir - Yerden

YERDEN İYİ BAL ÜRETİR                                                                                                 

İyi bal üretmek için yola çıktık. İçinde kimyasal kalıntı bulunmayan, arılara müdahele etmeden, temiz doğadan elde edilen katkısız balın şifasına, iyiliğine ve lezzetine inandık.

Kovanlarımız, seçtiğimiz doğal ortam, seçtiğimiz arı cinsleri, kullandığımız tamamıyla doğal ve doğa dostu tekniklerin sonucunda elde ettiğimiz  balın analizlerinin de gösterdiği gibi, iyi bal için çalışıyoruz.

Tümü sabit olan kovanlardan, Rize-Hemşin bölgesinden kestane ve orman gülü balını, Tunceli/Pülümür ve Erzurum Aras vadi bölgesinden elde edilen çiçek balını titiz bir çaba ile sofralarınıza taşıyoruz. Şifanın ve iyiliğin güzelliğini ürünlerimizle temas eden herkesle birlikte yaşadığımızı hissediyoruz.

 

KOVANLAR, BAL MUMU, ARILAR

Kovanlarımız çam ağacından yapıldı ve sentetik boya yerine tamamen doğal bir koruyucu olan ham bezir yağı kullandık. Başlangıçta bal mumu organik sertifikalı olarak İtalya'dan ithal edildi. Artık kendi arılarımızdan elde ediyoruz. Balmumunun organik olmasının yanı sıra arının nektar aldığı bitki örtüsünün de doğal olması için bölge seçimimizi buna göre yaptık. Nektar kalitesi çeşidinin iyi olduğu bitkilerin yetiştiği nitelikli bölgeleri seçtik.Kars'ın Azad ve Ataköy Yaylası ile Rize-Hemşin Kantarlı Köyü bölgesi, Erzurum Aras vadi mevkii ve Tunceli Pülümür bölgesi arıların nektar aldığı bölgeler.

İyi bir bal üretirken dikkat edilecek diğer önemli konular ise arı seçimi ve arı hastalıklarında kullanılacak ilaçlardır. Kovanlarımızda varoa vb. gibi arı hastalıkları için doğal yöntemler ve kimyasal olmayan, kalıntı bırakmaya koruma usulleri kullandık. Arı cinsi olarak her iki bölge için de saf Kafkas ırkı kullandık. Ağaçlara koyduğumuz kara kovanlarda ise Karadeniz lokalini tercih ettik. Arı cinsleri, seçilen bölgelerin doğa koşullarına uyumlu ve bu koşullarda yaşamaya dayanıklıdır. Arılar tamamıyla doğada beslenmektedir.

 

İLK BAL HASATI

İlk bal hasadının ardından, sertifikasyon sürecinin de gereği olarak, üretilen ballar üzerinde kalıntı analizi, bal saflık analizi ve polen analizi yapıldı. Bu analizlere göre, Yerden'in ballarında hiçbir kalıntı yoktur ve Yerden balları saf baldır.

 

SAKLAMA VE AMBALAJLAMA

İyi balın üretimi kadar hassas bir konu da balın gerekli koşullarda saklanması ve ambalajlanmasıdır. Yerden bu konuyu, iyi bal üretim sürecinin bütünlüğü içinde görmekte, iyi bal sunmanın gereklerini, saklama ve ambalajlamada da yerine getirmektedir.